Price per Unit Comparison

Product A

Price

Serving

Units per Serving

Price per Unit

Product B

Price

Serving

Units per Serving

Price per Unit

Instructions

Use this calculator to calculate and compare the price per unit of a nutrient between two products. Enter price, servings, and units per serving for each product. Click compare. The product with the lower price per unit is the better value. 

Products may include food, supplements, or medications. Units may include any value (eg: mcg, mg, grams, IU, ounces, pounds, kg, metric tons, etc.). If the value of two products are being compared, the units for each need to be measured (eg: mg vs mg). Values for a single item can also be entered and calculated.

Servings (per container) and Units per Serving (for the nutrient of interest) can often be found on the Nutrition Fact or Supplement Facts label. For the price, do not include the currency symbol. However, we've included it in the example below for clarity of the numbers.

Price per Gram of Protein Calculation

Imput:

  • $1.20 Price
  • 3.5 Servings
  • 7 Units per Serving (grams of protein)

Output:

  • $0.05 Price per Unit (price per gram of protein)

Nutritional Supplement Calculation

Imput:

  • $12.95 Price
  • 60 Servings
  • 200 Units per Serving (mg)

Output:

  • $0.0010791666 Price per Unit (price per mg)

Related Articles